1908/​45

Italiensk maler, 17. årh.

Hyrdernes tilbedelse. Usigneret. Olie på lærred. 54×49.

Proveniens: Louis Armand du Plessis de Richelieu (1892–1974). Herefter nedarvet i familien.

Lærredet er dubleret. Krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag