1908/45
Italiensk maler, 17. årh.
Hyrdernes tilbedelse. Usigneret. Olie på lærred. 54×49.
Proveniens: Louis Armand du Plessis de Richelieu (1892–1974). Herefter nedarvet i familien.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag