2445/​817

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Keglesæt af bemalet træ. Bestående af otte primært blåmalede keglefigurer, en rød- og hvidmalet kejserfigur samt en kugle af lakeret bøg. Udført hos Kay Bojesen, ca. 1950. Ej stemplet. Keglefigurer: H. 16,6. Kejserfigur: H. 19,7. Kugle: Diam. ca. 9. (10)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Figurer med omfattende afskalninger i bemaling samt selve træet med nogle revnedannelser. Til keglespillet har oprindeligt tilhørt en vogn til montering af kugle og kejserfigur, hvorfor disse har en huludformning - denne vogn medfølger ikke nummeret.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?