Kirsten Ortwed (f. Virum 1948)
Rosemarie Trockel (f. Schwerte 1952)
“Ants - Numer”, 1990. Sign. af begge kunstere, E.A, på leporelloen. Mixed media; 16 serigrafier på aluminium, 2 bronzefigurer, 1 leporello, myreæg, filt og tinæske. Æskens mål 40×40×15.
Ridser og skrammer.
Moderne kunst og design, 9. februar 2016