2041/681
Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
Tre dele stentøj bestående af to skåle og en lågkrukke i kantet form. Dekoreret med brun og grå glasur. Stemplet monogram, 5805 og 5814. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 5,5 og 11. Diam. 14,5 og 12. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag