2041/​681

Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)

Tre dele stentøj bestående af to skåle og en lågkrukke i kantet form. Dekoreret med brun og grå glasur. Stemplet monogram, 5805 og 5814. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 5,5 og 11. Diam. 14,5 og 12. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 6. oktober 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK