2148/278
Kinesisk penselvasker af udskåret grønlig jade i form af fersken med blomstrende gren, snusflake af agat skåret med heste, samt sølvmonteret snusflaske. 20. årh. H. 6–9 cm. Diam. 8 cm. (3)
ingen prop til den sølvmonterede snusflaske med mange ridser, små kant afslag på penselvaskeren og nogle revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud