921/​155

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Nannina. En napolitansk blomstersælgerske. Studie. Sign. P.S. Krøyer 1880. Olie på træ. 32×24.

Nærværende maleri er et studie til maleriet “Nannina. En napolitansk blomstersælgerske” på Den Hirschsprungske Samling (Inv. Nr. 207).

Krøyer malede nærværende skitse, da han under sin lange udlandsrejse i årene 1877–1882 besøgte billedhuggeren Pasquale Fosca (1852–1928) i Napoli. Her fik Krøyer lejlighed til at afprøve sit talent som billedhugger med Fosca som lærer, den eneste undervisning Krøyer nogensinde modtog i denne disciplin. Arbejdet med skitsen af den smukke blomstersælgerske var led i en bestillingsopgave givet af Heinrich Hirschsprung (1836–1908) før afrejsen. Krøyer fik lov at benytte både Foscas atelier og hans kønne model, den 16-årige Nannina, hertil. Det færdige maleri blev umådelig populært, da det udstilledes på Charlottenborg i 1881.

Der var i samtiden en forkærlighed for motiver med smukke unge sydlandske piger omgivet af farvestrålende blomster. Tidligere havde Krøyer benyttet sig af motivet, da han malede ”To sigøjnerkvinder” i Granada, hvor den unge pige sidder med blomster i skødet i færd med at binde en buket; og spanierinden ”La Frescita”, der med flirtende blik og med blomster i håret og blomstret sjal, ser på kunstneren. Vi finder også lignende motivvalg hos bl.a. Vilhelm Rosenstand (1838–1915), Edvard Petersen (1841–1911) og Kristian Zahrtmann (1843–1917).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 37, afb. s. 37. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2057, afb. s. 67.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK