Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af hhv. forgyldt messing og sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret Rt Barnes Liverpool. Ydre kasser fremstår ustemplet. Liverpool ca. 1755. Kassediam. 40/46 mm.
Proveniens: Privat samling
Robert Barnes er registreret i Liverpool mellem 1751–1761
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med et større og enkelte mindre afslag samt enkelte hårrevner. Inderste kasse hængsel med reparation. Yderste bagkasse graveret med utydeligt monogram, slidt forgyldning samt udskiftet trykknap. Fremstår med alders- og brugsslitage.
En privat samling lommeure, 6. december 2021