1946/​193

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Parti fra en italiensk by med personer og optøjrede mulddyr ved en trappe. Usigneret. Bly, pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 13×20,5. På bagsiden et parti fra samme sted med en kvinde, der kommer gående ned ad trappen. Usigneret. Bly, pen og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 12×19,5. Dobbeltramme.

Proveniens: Theodor Philipsen auktion 1916.

Papiret er gulnet og lidt krøllet. På bagsiden er der klisterpapir på nedre hjørner, samt et stempel fra auktionen i 1916. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK