I. L. Jensen, skole, 19. årh. (f. København 1800, d. sst. 1856)
Krans af lyserøde roser og frugtgrene på en træstub. Usigneret. Olie på træ. 26×36 cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 249.
Mindre retoucheringer. Minimale ridser og afskalninger. Talrige krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021