Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Infirmière enceinte”. Sign. Asger Jorn 1951, 6/25 med titel. Nogle eksemplarer i forskellige farver og i dette tilfælde enkeltblad på stort papir. Linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 59×44,5. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo, nr. 121. Proveniens: Verner Permild, København. Herefter nedarvet i familien.
Papiret er gulnet.
CoBrA, 13. december 2022
15 bud