1947/​150
Movado: Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Urskive af delvist forgyldt sølv og arabertal. 20. årh.s begyndelse. Diam. 5.

Be­skriv­el­se

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Urskive af delvist forgyldt sølv med separat sekundviser og sorte arabertal. 20. årh.s begyndelse. Diam. 5. Vægt ca. 70 g.

Etui af stål medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler. Gravering på urkassen. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Kunstner

Movado

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

3.000 kr.

(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.