1947/150
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Urskive af delvist forgyldt sølv med separat sekundviser og sorte arabertal. 20. årh.s begyndelse. Diam. 5. Vægt ca. 70 g.
Etui af stål medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler. Gravering på urkassen. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag