2049/​31

Ubekendt maler, 18. årh.

Et par portrætter af prinsesse Vilhelmine af Danmark (1747–1820) og Vilhelm 1. af Hessen (1743–1821). Usignerede. Olie på lærred. Hver 61×50,5. (2).

Det har før været foreslået, at de portrætterede skulle være prins Carl, landgreve af Hessen (1744–1836) og dennes hustru prinsesse Louise af Danmark og Norge (1750–1831). Det er muligt at man gennem tiden har forvekslet de fire royale, da henholdsvis Louise og Vilhelmine var søstre og Carl og Vilhelm var brødre.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 290, 1972 nr. 235.

Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer, specielt på herreportrættet. Mindre retoucheringer, primært på kvindeportrættet. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Afskalninger af forskellig grad. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag