2047/​801

Harald Nielsen, P. Ørsnes Enke & Søn (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Pyramide”, dækketallerken af sterlingsølv samt lille saucekande af sølv. Dækketallerken udført og stemplet hos Georg Jensen 1933–1944. Dessin 600 E. Vægt 540 g. Diam. 26. Saucekande med hank af ebonit. Stemplet P.Ø., udført og stemplet anno 1939. Vægt 172 g. L. 15,3. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dækketallerken med omfattende ridser samt manglende oxidering ved bort. Saucekande med nogle mørke overfladepletter på indersiden samt lak-lignende materiale på hank.

Moderne kunst og design, 17. november 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK