2108/233
Turkmensk Tekke armbånd og halvmåneformet halssmykke med rombeformede monteringer og bjældevedhæng, begge prydet med agat og evt. glasflusse. 20. årh. Armbånd H. 10,5 cm. Halssmykke L. ca. 59 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Halskæde med et par løse kæder.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud