1414/663
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Bondefamilie”. En samling bemalet legetøj af træ bestående af bondemand og -kone samt dreng, vandpost, ko, hest og vogn. Delvist stemplet Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. 4,4. - 7,6. (7)
Brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud