2131/​662

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Diplomat”. Armstol af teak, betrukket i sæde og ryg med gråt uld. Model FD 209. Udført og mærket hos France & Søn.

Litteratur: Mobilia nr. 96, 1963.

Litteratur: France & Søn katalog 1968.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag på forsarg ca. 7×20 mm. Stel limet. Betræk med huller.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK