2131/662
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Diplomat”. Armstol af teak, betrukket i sæde og ryg med gråt uld. Model FD 209. Udført og mærket hos France & Søn.
Litteratur: Mobilia nr. 96, 1963.
Litteratur: France & Søn katalog 1968.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag på forsarg ca. 7×20 mm. Stel limet. Betræk med huller.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag