2021/529
Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Grisande”, 1966. Sign. Estéve, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 67×51.
Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup nr. 39.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag