2048/41
Fransk bordur af messing med sider af facet slebet glas, timekrans af hvid emalje med sorte romertal, center med synligt urværk, pendul med kviksølv. 19. årh.s første halvdel. H. 35. B. 21. D. 17.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. to optræksnøgler medfølger. Forgyldning slidt og med mørke pletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag