Kurt Trampedach (f. Hillerød 1943, d. Sare, Frankrig 2013)
“Ulvemanden”, 1985–86. Sign. Trampedach. Olie på papir monteret på lærred. 129×90
Litteratur: Mikael Wivel: “Kurt Trampedach”, København, 2002, gengivet helsides i farver pl. 147. Proveniens: The Allan Stone Collection, New York (KT 90)
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017