En samling lommeure af sølv bestående af seks amerikanske og schweiziske lommeure, hvide skiver med romertal og små sekunder, tre mærkede på skiven Kay Worcester, H. E. Peck, London og A. W. W. Co Waltham Mass, støvkapsler af henholdsvis sølv og metal, tre værker signerede Waltham. 19. årh. Vægt 80–106 g. Diam. 49–54 mm. Samt en urkæde af sølv med mønt, vægt ialt 39 g. (7)
Proveniens: Dansk privat samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fem lommeureure virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten (Peck London fungerer ej). Nøgler medfølger ikke. Fire skiver med hårrevner.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
11 bud