2045/905
“Les Arcs”. Et sæt på fire stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med rødt skind, hæftet med metalsøm. Formgivet 1960'erne. (4)
Charlotte Perriand brugte denne model til indretningen af det berømte skisportresort Les Arcs i Savoie, Frankrig.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. En stol med defekt ben. (Se foto)
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag