1950/526
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“B 5110”. Arkivskab af mørkbejdset eg, front med jalousi låge bag hvilken ti udtræksbakker af bøg. Udført hos Planmøbel. H. 107. B. 49. D. 41.
Litteratur: Planmøbel katalog 1958, s. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag