872/147
Kolossalvase af porcelæn, dekoreret i farver, med Napoleon til hest i slagscener med soldater. Sign. Desprez, Sèvres. Monteret med forgyldt bronze, foroven og -neden laurbærgrene, 1805 og kejserlig ørn i guld på bleu de roi grund. På firsidet fodstykke. Faux Sevres. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 97 cm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag