H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
Parti med Det Kgl. Teater og Erichsens Palæ fra hjørnet af Østergade. Ca. 1856. Sign. Holm. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17,5×24,5. “Sølv”-ramme.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 1.111.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet s. 332 fig. 253.
Proveniens: Antageligt grosserer C. B. Bredfeldt. Generalkonsul Johan Hansens samling. Winkel & Magnussen auktion 258, 1940 nr. 68 afb. s.31. Bruun Rasmussen auktion 385, 1978 nr. 503 afb. s. 31. Den Danske Bank (Handelsbanken). Bruun Rasmussen auktion 734, 2004 nr. 1996.
En smule gulnet. Undersøgt i rammen.
801036 |