2008/​19 Peter Tom-Petersen: To børn plukker blomster på en eng nær herregården Glorup på Fyn. Sign. Tom Petersen 1888. Olie på lærred. 85×127.

Be­skriv­el­se

To børn plukker blomster på en eng nær herregården Glorup på Fyn. Sign. Tom Petersen 1888. Olie på lærred. 85×127.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 721, 2003 nr. 1421.

Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag