2415/719
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
Sofabord af massiv teak, underliggende hylde med flet samt messingbeslag. Model FD 516. Formgivet 1956. Udført hos France & Søn, med plakette. H. 50. L. 151. B. 53.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre skjolder på top.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag