Ni segl af bronze, metal og træ, to i form af kvindebuster, én med kinesiske skriftegn. Æske af mahogni medfølger. 19.-20. årh. Segl H. 2,8–9. Æske H. 7,5. L. 22. B. 10. (10)
Et segl med trykket plade, ét med manglende indlægning på toppen, ét med misfarvninger. Æske falmet med afslag på hjørne, løs liste, nøgle medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
16 bud