2142/57
Augsburg rejsebestik, skafter af sølv med filigran-arbejde, bestående af kniv, gaffel og delvis forgyldt ske. Ske stemplet med mestermærke CW for mester Christian Winter (mester 1694–1737) eller Christoph Warmberger (mester 1704–1746), Augsburg bymærke ca. 1700. L. 16,5–18 cm. I tilhørende læder etui med præget mønster. L. 21 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Alle tre dele med små filigran skader, ske med en større filigran skade.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud