Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Todelt figur, kvinde. Usign. 1950erne. Rød sten. H. incl. base 11. L. 18.
Proveniens: Bo Wennberg, (1912–2006) var en svensk museums-mand og personlig ven med Heerup. I 1950erne var Bo Wennberg bl.a. kurator på Moderne Museet i Stocholm, hvor han gennemførte flere udstilinger med Henry Heerup.
Herefter nedarvet i familien.
Base med rester af lim.