1911/​943

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Karaffel af klart glas med bund samt prop af grønt glas. Dekoreret med motiv i form af solbadende kvinde på øde palmeø. Sign. of. 91197.118.34.5 samt of - 33. Udført 1933 hos Orrefors, Sverige. H. inkl. prop 21.

Almindelig patina, herunder enkelte overfladeridser og -mærker.

Moderne kunst og design, 12. marts 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK