Taske af lilla læder og slangeskind med mørke beslag, to hanke, aftagelig strop, et rum med magnetlukning, en indvendig lynlås lomme, mindre lomme og beige ruskindsfor. H. 38 x B. 37 x D. 10 cm.
Fremstår med synlige tegn på alders- og brugsslitage. Slitage på læder udvendigt, herunder ridser og og mærker. Slitage på hjørner. Slitage på for indvendigt, herunder nogle pletter og mærker. Syning er gået op i ene side på indvendig mindre lomme. Alle mål er cirkamål.