1938/7061
Dansemaske af udskåret patineret træ dekoreret med sort og rødt pigment samt hvid kaolin. Punu, Gabon. H. eks. stand ca. 26 cm.
Proveniens: Ex gammel dansk privatsamling, Ex. Ole Christensen collection, Denmark.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag