1542/​935

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 51”. Arbejdsbord med stel af forkromet stål, rektangulær top af mahogni. Formgivet 1957. Udført ca. 1970erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 69. B. 102. L. 204.

God stand med lette tegn på brug. Stel med overfladeridser og -mærker.

Moderne kunst og design - udskudt, 15. oktober 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
10.500 DKK