2443/​587

Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)

“Harpestolen”. Hvilestol med stel af ask udspændt med flagline. Formgivet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 6–7, 1963, s. 112.

Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 178.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

10 bud

Tidspunkt Byder Bud
804901 7.000 DKK
174739 6.500 DKK
804901 (Autobud) 6.000 DKK
174739 6.000 DKK
804901 (Autobud) 5.500 DKK
965265 5.000 DKK
804901 4.600 DKK
174739 4.400 DKK
864665 4.200 DKK
896810 4.000 DKK