2443/587
Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)
“Harpestolen”. Hvilestol med stel af ask udspændt med flagline. Formgivet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 6–7, 1963, s. 112.
Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 178.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||