Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
Komposition med gul fugl. Sign. chp 43 samt på bagsiden. Olie på lærred. 45×60.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren i 1943 af nuværende ejers morfar, Hans Odin Sylvester Pedersen, i bytte for en sæk kartofler og en sæk gulerødder. Denne havde gartneri og autoværksted i Ballerup. Maleriet er siden nedarvet i familien og ikke tidligere udbudt til salg. Maleriet blev forevist kunstneren i 2001–02 hvor værket også blev signeret på bagsiden.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019