Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Fem tegninger til Johannes Jørgensens digtsamling Stemninger. 1892. Alle sign., tre daterede. Kul, pen og lavering på papir. Bladstørrelser fra 9,3×14,5 til 19,7×16,1. Uindrammede.
Illustrationer til Johannes Jørgensens digte Sommernat, Solbrand, Trædemøllen, Ellen og Sommer, alle trykt i digtsamlingen Stemninger, 1892.
Proveniens: Xylograf Frederik Hendriksen (1847–1938).
Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
15 bud