815/​164

F. C. Gröger (f. Pløn 1766, d. Hamborg 1838)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2010

Portræt af Chr. VIII i rød uniform bærende Dannebrogsordenen og Elefantordenen. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 48×40. Empireramme.

Proveniens: Gert August Schildts samling. Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, dennes dødsboauktion, ABR 391, 1979 nr. 22, afb. s. 31.

Enkelte revner i hjørnerne. Enkelte fugtpletter.

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK