1512/231
Dansk Louis XVI standur i kasse af guldstafferet og hvidmalet træ, rund skive af bemalet metal. 18. årh.s slutning. H. 206. B. 60. D. 22.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revne i glasset. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nyere bemaling. To lodder, Optræksnøgle, Nøgle og Pendul medfølger.
Ældre malerier og møbler, 16. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
22 bud