En samling af kongelige smykker:
Hjerteformet sørgemedaljon af 14 kt. guld og sort emalje med monogram og dato til minde om Christian IX's død 29. januar 1906, indvendig med fotografi af kongen samt en lok hår. H. 2,5 cm.
Rund sørgemedaljon af guld og sort emalje med monogram og dato til minde om hertug Alexander Af Anhalt-Bernburg's død den 19. august 1863. H. 2,5 (inkl. øsken).
Slipsenål af 14 kt. og 18 kt. guld, top med L, prydet med oldminecut diamanter, til minde om dronning Louise (g. m. Christian IX) eller dronning Lovisa (g. m. Frederik VIII). Ca. 1900. L. 7 cm.
Oval medaljon af 14 kt. guld, graveret med vinløv og prydet med et hjerte i sort emalje. Ca. 1900. H. inkl øsken 4 cm.
Broche af 14 kt. guld, prydet med stjerne, hvori oldminecut diamanter og en rubin. 19. årh.s slutning. L. 5 cm.
Broche af 14 kt. guld, prydet med en saltvandskulturperle. Ca. 1910. L. 4,5 cm.
Broche af 14 kt. guld og sølv, prydet med romertal “XX”. Ca. 1910. L. 5 cm.
Slipsenål af 14 kt. og 18 kt. guld, prydet med lapis lazuli, omkranset af rosenslebne diamanter. 19. årh.s slutning. L. 8,5 cm.
Slipsenål af 14 kt. og 18 kt. guld, top i form af flue, prydet med ferskvandskulturperle, rubiner og smaragder. Ca. 1900. L. 7,5 cm. (9).
Proveniens: Prins Harald (1876–1949) og Prinsesse Helene (1888–1962) af Danmark. Herefter deres efterkommere til idag.
Prins Harald var en yngre broder til Christian X af Danmark. Christian IX var således prins Haralds bedstefar, dronning Louise hans bedstemor, dronning Lovisa hans svigersvigerinde. Hertug Alexander var Christian IX's svoger.
Mindre aldersslitage. Christian IX-medaljon: Ét glas itu. Rund medaljon med små emaljeafslag. Oval medaljon: Afslag på hjerte.
Varia, 29. september 2016