2115/​196

August Jerndorff (f. Oldenborg 1846, d. København 1906)

“Christus og en ung mand”. 1891. Studie til altertavlen “Kommer hid til mig, Alle I, som arbejde og ere besværede, og jeg vil give Eder Hvile” fra 1892. Usigneret. Olie på mahogni. 37×52.

H. Chr. Christensens fortegnelse over August Jerndorffs malerier nr. 272. Skitse til altertavle, nr. 278 i samme fortegnelse. Altertavlen forefindes i Nykøbing Kirke på Mors.

Proveniens: Nedarvet i familien Jerndorff.

Mindre afskalninger og ridser. Mindre krakeleringer. Mindre afskalning og fordybning i overfladen i venstre hjørne.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK