1949/499
Charles X konsolur af delvis patineret bronze, ved urhus urne, prydet med svaner og lyre samt rosetter i relief, forsølvet urskive med romertal. Sign. Leroy Horloger du Roi, Palais Royal No. 114. Ca. 1830. H. 45.
Pendulophæng udskiftet. Slitage på tal. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019
Vurdering
Hammerslag