Hinrich Johannes Rink
“Indsøen ved Kugssuak i Tasermiut, Grönland. The lake of Kugssuak at Tasermiut, Greenland”. Litografi i farver, dateret i trykket H.R. 1852, endvidere signeret i trykket Kolonien Godthaabs Bog og Steentrykkeri 1863, Printing office in the Colony Godthaab 1863. 33×43 cm.
Betegnet med tusch monogram 1. mai 1871.
Papiret er gulnet. Trykfolder. Trykfold. Undersøgt i ramme.
Varia, 28. september 2017
13 bud