912/​311

Lage Lindell (f. Stockholm, Sverige 1920, d. 1980)

“Komposition, 5”. Usign.; titel på etiket på bagsiden. Olie på lærred. 177×200.

Udstillet: “Riksutställningar 1029 Lage Lindell”, Sverige (etiket på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK