896/​37

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Ved åens udløb. Blomsterbevokset skrænt til højre. På den anden side af åen en lang landtange ud i fjorden. Karrebæksminde”. Ved kanalens udløb i Karrebæk Fjord). Sign. L. A. Ring 97. Olie på lærred. 56×93.

H. Chr. Christensen fortegnelse nr. 361.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 351, 1949 nr. 229, afbildet s. 13.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 15. september 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

660.000 DKK