Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj dekoreret med hhv. rødbrun glasur med grønne elementer og med transparent grønlig glasur. Vase med rødbrun glasur med horisontale riller, sign. E.St.N., udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 11,5. Diam. 12,5. Vase med lys grønlig glasur modelleret i kantet form. Sign. E.St.N., 226. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 11,7. Diam. 10,5. Begge udført 1950–1968. (2)
Brunglaseret vase: Intet at bemærke. Vase med lyse grøn glasur: To hårrevner gående fra øveste kant og nedefter.
Moderne kunst og design, 20. april 2021