1432/1526
Meissen kaffekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, monteret med sølv, gennembrudt med rocailler og kæmninger, stjerthank af udskåret ibenholt. Tyskland 19. årh. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hank sidder lidt løst. Mindre glasurafslag på lågknop.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud