Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“The eyes of Machu Picchú”. Sign. Hundertwasser 1966, 6/132. Vandmærket Michel Cassé, Paris. Litografi i farver. Lysmål 48×61.
Kunden ønsker at afhente, værkt står på tilbagekøbshylder.
Litteratur: Koschatsky 23, (farvevariant b).
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020