2125/7031
To nakkestøtter/taburetter, udskåret patineret træ. Østafrika. Karamojong og Dinka. Uganda og Sudan. H. 16 og 27. (2)
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling. Ex. Jo De Buck (Dinka nakkestøtten.)
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag