Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)
Akademistudie af en dreng. 1883. Usigneret. Kul på papir. Lysmål 44×35.
På bladets forside er der med blyantsskrift “Pr 2” og “bl No 21”. En datering 3/1 83. Etiketter stemplet “Antaget til Prøve” og stemplet “Antaget”.
På bladets bagside J. Exner Januar kvartal 1883 og V. Hammershøi.
Litteratur: Poul Vad, “Hammershøi, Værk og liv”, 2003, s. 28 her er gengivet et dameportræt, der teknisk set og dateringsmæssigt (23/12 82) er tæt på studiet af “En dreng”. En æsten identisk stempling findes på begge tegninger. Det oplyses yderligere, at “Dameportrættet” er tegnet hos Holger Grønvold, mon ikke også det gælder for nærværende tegning.
Malerier, 1. marts 2016